Plus500
Warszawskie kadry: Muzeum Powstania Warszawskiego [Zdjęcia]

Warszawskie kadry: Muzeum Powstania Warszawskiego [Zdjęcia]

Przy okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej wyjątkowej stołecznej placówki. Zachęcamy także do odwiedzenia jej osobiście.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Janusz Partyka

  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Janusz Partyka

Pierwszego dnia sierpnia 1944 roku, o godzinie siódmej rano, łączniczki alarmowe przejęły rozkaz płk. Antoniego Chruściela ps. „Monter” o wybuchu powstania. W Warszawie zostały uruchomione mechanizmy mobilizacyjne, w godzinach przedpołudniowych kilka tysięcy osób przekazało wspomniany rozkaz, a także przenosiło broń i amunicję. Pierwsze strzały w stolicy padły około godz. 13.50 na Żoliborzu. Zaatakowana przez patrol niemiecki drużyna Armii Krajowej z powodzeniem odpowiedziała strzałami, w wyniku czego Niemcy zablokowali wiadukt nad Dworcem Gdańskim i obsadzili główne skrzyżowania tej dzielnicy miasta.

Zdjęcie

O godzinie 16. dowódca SS i Policji w dystrykcie warszawskim Oberführer SS Paul Otto Geibel, uprzedzony o wybuchu powstania, zarządził alarm podległych mu sił. Pół godziny później niemiecki dowódca wojskowy Warszawy gen. Reiner Stahel zarządził alarm garnizonu. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o 17 – godzinie o kryptonimie „W”, która rozpoczęła w Warszawie akcję „Burza”. Do walki przystąpiło 600 plutonów AK, liczących około 40 tysięcy żołnierzy, w tym kilka tysięcy kobiet.

Zdjęcie

Muzeum Powstania Warszawskiego, które mieści się przy ulicy Grzybowskiej 79 (wejście od ulicy Przyokopowej), to samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy. Placówka została otwarta 31 lipca 2004 roku, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania. Muzeum dokumentuje historię Powstania Warszawskiego, prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom Powstania, a także historii oraz działalności Polskiego Państwa Podziemnego – zgromadziło ponad 30 tys. eksponatów. Dziś stanowi swoisty hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Żadne słowa nie oddadzą jednak tego, co można obejrzeć i wysłuchać w tym szczególnym miejscu. Nie ma więc co się niepotrzebnie rozpisywać – to trzeba po prostu koniecznie zobaczyć.

Zdjęcie z galerii nr 1
1 / 49
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.